jar a my

21.05.2021 16:22

Po dlhšej odmlke sa ozýva smečka z Tomášova. Žijeme si ako obyčajne, po vyše 3 mesačnom , opäť úžasnom homeoffice období, po celkom prijateľnom covid ochorení, po vypestovaní plánt, po očkovaní a venovaní sa samým sebe a našim štvrtonoháčom, po stovkách odchodených kilometrov s nimi, sme opäť v realite a bežnom živote, ale v pokoji a kľude. Tieto kriticko náročné obdobia námopäť ukázali cestu k sebe a vzájomnú závislosť bez štipky ponorky.

Počasie ako na húpačke, snáď sa umúdri a paradajky porastú do výšok a strapcov, na aké sme zvyknutí :-) reďkovky a cibuľky si už nejaký ten týždeň užívame, zaujímavo to tento rok vyzerá aj s broskyňami, hruškami, jablkami a figami :-) klop klop, nech to vydrží.

Dovolenka v Terchovej a Betliari, v našom krásnom Slovensku zajednaná a pomaličky sa blíži. Niečo so zvieratkami, niečo bez. A snáď na jeseň výjde aj náš vytúžený Egypt po 24tý krát :-)

Čo sa týka plánov, radi by sme s Agattkou absolvovali brlohárske skúšky, no najskôr by to chcelo nejaký tréning. Samozrejme, čo je problém. Čo je zasa výmysel chovnosti, aby museli byť absolvované ale kde, Vám nepovie z klubu nik. CHoĎte do autoškoly a nejazdite, len na skúšky príďte. Proste zabezpečenie nulové. To je konštatovanie, nie sťažnosť. To som sa ako tak odosobnila od niečoho, čo v dobrej vôli a nálede nazývať prinajlepšom slovom opýtam sa, zistím, odpíšem, neviem... ale oki, zaujímavé niekedy sledovať aj takýto vývoj.

Takže mali by sme trénovať na Záhorí, celkom sa teším. Ľutujem budúcich chovateľov, ktorí by chceli chovať štandardy a nemajú nikoho v poľovníctve a môžu mať sebelepších psov a zámer a podmienky. Podmienky prajú iným. Smutné ale pravdivé. Ešte je možnosť, že sa v správny čas dostanete na správne miesto a možno časť jazvečíkov môže aj nemať skúšky a obratom sa stáva chovným. Dokonalé, že? Aj tak sa pozerá na chov u nás. na jednej strane nutné všetko cez výkon, na strane druhej - mini jazvečíky pracova nemusia.. a čo sú oni bez talentu a vloh? Padnuté na hlavu, pretože ak moja fenka splní podmienky, môže kryť so zahraničným  psom, ktorý v zahraniči nepotrebujem okrem výstavy nič. Ani pracovať, dokonca ani mať výbornú, dokonca ani zuby. Takže otázka? Ako si ustrážime chov? Celkom vtipné. Trochu zložité pre tých, ktorý vytvorili niečo, čo nemá hlavu a pätu. No na niektoré veci a momenty treba mať nadhľad, inak by človek klesol na tú úroveň, ktorá úroveň nemá.

Ja vždy prehlasujem a na tom trvám, kým bude mať psíka jazvečíka, bez skúšok neostane, aj keby zrovna bol povolený chov bez nich. Takže nelobujem za seba. A kryť s nepracovným psom budem. A sme doma. Záhada, chytáte sa za hlavu? Nuž lebo ono to na hlavu aj je. A to neriešim, či to moderné je alebo či ideme s dobou. Niektoré veci sú nadčasové celý život a niktoré zastaralé len čo vyjdú na svet. Tak ako ľudia.

Máme nachystané niektoré výstavy s Agatkou aj s jej maminkou, nech ich troška vyvenčíme medzi kamarátmi našimi a aj psími. Trochu ma zarážajú v tejto dobe výstavy, kde sa nekonajú záverečné súťaže - netuším z akého dovodu. Keď na výstavisku môže byť 1000 ludi, a zaverečky byť nemôžu, kde značná časť nestane.. pointa? asi žiadna, alebo asi ako taká, keď môžete psa prihlásiť do triedy čestnej ale titul z tejto triedy mu je k ničomu, keď ho nemôžete ukázať v záverečkách. A financie? také isté plus bez katalógu. No, zdá sa, že teraz sa začne ťažiť zo všetkého. Ako je to zvykom doby, novej doby a doby najmä slovenskej.

ideme žhaviť gril, víkend pred nami, taký májový, altánkový, voňavý.

Prajeme peknú jar, orgovány ešte voňajú, pivonky kvitnú, muškáty sa rozrastajú, plantičky sa zoznamujú so slobodou, decká bláznia za vtákmi a Agatta má prácu v lese a Dunaji. Kiešťov na rozdávanie, chuti do jedla ako mama ( aj ľudská) a dedo, každé ráno o pol 7 živý budíček, ktorý by som nevymenila za žiadny. DObre- na týždeň za šum mora. Ale inak - 12 nôh šťastíčka.

Vaša svorka :-)