Ako som sa skoro veľa naučila,

26.03.2019 08:05

Alebo Pulp Fiction alebo členská schôdza z pohľadu člena alebo trestoprávne okienko. Vyberte si.

Nezávislého, nepoľovného, normálneho človeka s normálnymi nekotercovými psami ale ani nie gaučovými. Proste normálny človek v nenormálnom prostredí.

Čo sa v skratke v ten slnečný deň odohralo, kedy som mohla radšej sadiť tujky, ale zase by som bola ochudobnená o názor, že lepšie je byť zdravo múdry ako choro ambiciózny a nervózny a kvázi geneticky vyškolený materiál.

Takže, jedno plus - miesto. Pre každého dosť, na moje nemilé prekvapenie aj poľovný pes ležal na čistom stole, čo mi prišlo absolútne nevhodné a nehygienické. Síce psi milujem bezhranične ale hygiena je hygiena. Ak nie u majiteľa, voči ostatným by bolo dobré mať zakotvené trošku empatie.

To bol prvý postreh.

Ďalej na vlne 2 Gigaherzov sa bezemočne niesli informácie, ktoré vraj nájdeme vo spravodaji ktorý ani koncom marca nebol na svete. Je mi jedno prečo, nakoniec informácie zo spravodaja si prečítame, na čo ich tam čítať? Lebo inak by nebolo o čom. Zaujal ma postreh poradcu chovu, ktorý predniesol, že by nebolo vhodné doporučovať jedného psa viac ako 5 krytí ročne, aby sa dostali aj iní psi na radu.

Mať vynikajúceho psa a mať obmedzené krytie, je obmedzené vo všetkých smeroch a narúšanie vlastníctva. Iste, budú si tu všetci príbuzní, no a? Obzvlásť keď sa ozvali ľudia, ktorí majú ž čiech dlháňov po psovi, ktorý kryje ako zadarmo. Pritom hrubáči v počte u nás, je iná číslelná kvalita ako dlháni v čechách. Takže? Opäť, víno pijem, vodu kážem? Ja pijem wodku.

Mimochodom, keď som žiadala v minulosti poradcu chovu, aby mi doporučil psov na párenie, liezlo to ako z chlapetej deky a nevyliezol ani chlp. Takže čo poradca, to iná práca? Nie, je to nevedomosť. Bohužiaľ, je to (nielen) moja domienka a môžete si myslieť čo chcete.

Najzaujímavejšia však bola teória nezlúčiteľná s praxou geneticky nabrífovaného najvyššieho. Pardón. Keď si niekto nedá vysvetliť človekom odborníkom veci priamo dokázateľné, preukázateľné a učebnicové, to naozaj neviem, čo tam daná osoba ...... a tak ďalej.

Lebo je normálne mať v rodokmeni dlhosrstého štandarda, ktoré si najvšší doviezol - "asi ako  - idem príkladom"  hladkosrsté štandardy, ale akonáhle hladkosrstý má gén dlhosrstého, tak je podľa neho nechutne povedané kríženec. Tak takéto slovo zaznelo z úst predsedu klubu.  A takéto rodokmene dlhánkov nájdem aj v susedných čechách u rovnakých postaveniach voči klubu a členom. Škoda.

Lebo je to u "neho"  doslova ako kríženec kopova a farbiara. Presne takéto porovnanie padlo, sánka dolu šéfe! Lebo modrá a žltá sa rovná zelená, ale žltá a modrá sa nerovná zelená. Tak takto sme sa veselo mali. Naučila som sa od "fundovaného človeka", že trpaslíkom nevadí, ak chýba M3, ale štandardom áno. Skoro som sa popišala. Dokonca eistujú aj ľudia exempláre, ktoré vedia podľa vonkajšej časti hlavy, čeluste psa povedať, že im chýba M3. sú to rengenisti?

Takže prebehlo genetické dentálne okienko, za pochodu sa zrazu mimo programu určilo priamo poľovníkmi , poväčšine chovateľmi štandardných pracovných nástrojov , že trpaslíky si môžu vybrať medzi výstavami a pôvodnými chovnými podmienkami. Je fajn, že máme schôdyzu ZRPŠ raz ročne a rozhodne sa zmeniť chovné podmienky pre chovateľov, ktorých sa to týka a ktorí sa nemohli vyjadriť keďže tento bod sa pozvánke neuvádzal. Za mňa závažný bod.

A to bolo celé. Na obed sme neostali, hnusil by sa mi .Ešteže poobedie vyvážilo stratený čas a bolo úžasne. Ale to si nechám ako súkromie :-))))